EN

„Nie chciałam być mydłem. Musiałam śpiewać. Żeby znać swoją wartość, żeby znali moją, żeby gra w życie szła. Czy już zawsze będę się musiała z tego tłumaczyć?”

Agata Tuszyńska, Oskarżona: Wiera Gran

Wiera Gra to druga koprodukcja wrocławskiego Kolektywu Kobietostan i żeńskiej grupy teatralnej Impro z Zakładu Karnego w Krzywańcu w reżyserii Agnieszki Bresler. Spektakl opowiada tragiczną historię jednej z największych żydowskich śpiewaczek – oskarżonej o współpracę z nazistami, okrzykniętej kolaborantką i unicestwionej za życia Wiery Gran. Jej historia jest dla zespołu opowieścią o znaczeniu prawdy i o cenie przeżycia, o społecznym piętnie i nieustannej walce o tożsamość. Grą o samo życie. 

Nagrody:
Wyróżnienie dla zespołu za „brawurowe zmierzenie się z niezmiernie trudnym tematem i zbudowanie wyrazistych postaci”, nagroda specjalna od Teatru Ósmego Dnia oraz wyróżnienie dla reżyserki spektaklu Agnieszki Bresler za „wniesienie nowej jakości artystycznej do twórczości teatralnej praktykowanej w więzieniu” na VI Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu, 2019
I miejsce na 28. Ogólnopolskim i 16. Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie, 2019

Fragmenty recenzji:
„Bresler przy tym z jednej strony udaje się nie zredukować historii Gran do pretekstu czy poręcznego przykładu ilustrującego pewną tezę, z drugiej – uruchomić kilka innych ważnych perspektyw interpretacyjnych. (…) Wątek społecznego piętna zazębia się z innym ważnym, uruchomionym przez przedstawienie dyskursem, czyli kwestią funkcjonowania indywidualnej i zbiorowej pamięci. (…) Zbyt często się okazuje bowiem, że szaty obiektywizmu przybiera kolejna opcja ideologiczna, przez co, zamiast dyskutować na temat hierarchii wartości, zaczynamy udawać, że nie chodzi nam o nic innego, jak tylko o prawdę. Najlepiej tą pisaną dużą literą”. (Henryk Mazurkiewicz, To już cała prawda o mnie, „teatralny.pl”, 24.02.2020)

Spektakl prezentowany był w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia we Wrocławiu, Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze, Żarskim Domu Kultury, Lubskim Domu Kultury, Pałacu w Żaganiu, Sztumskim Centrum Kultury oraz Zakładzie Karnym w Krzywańcu.

Spektakl zrealizowano dzięki dofinansowaniu Funduszu Feministycznego.

SPEKTAKL KOLEKTYWU KOBIETOSTAN ORAZ GRUPY TEATRALNEJ IMPRO Z ZAKŁADU KARNEGO W KRZYWAŃCU

Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Bresler na podstawie Bądź moim Bogiem Remigiusza Grzeli, Oskarżonej: Wiery Gran Agaty Tuszyńskiej, Sztafety oszczerców Wiery Gran oraz Wiery. Dramatu w sześciu obrazach Agaty Tuszyńskiej i Jerzego Żurka 

Światła:  Dawid Ilczyszyn, Iwona Konecka

Opieka i koordynacja ze strony Zakładu Karnego: ppor. Natalia Górska, kpt. Ewa Igiel

Premiera: 3 kwietnia 2019, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu

Czas trwania: 45 minut