Krótki film o współpracy Kolektywu Kobietostan z Zakładem Karnym w Krzywańcu:
Reportaż Urszuli Andruszko z rozmów z uczestni(cz)kami i projektu:
C
entrum Sztuki Osadzonych jest pierwszym ogólnopolskim ośrodkiem wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzonym przez osoby osadzone.
Jego nazwa ma podkreślać fakt, że jest to nie tylko ośrodek artystyczny, w ramach którego osoby osadzone wyrażają się przez sztukę, lecz także współdecydują o jego kształcie. Uczestnicy projektu stają się więc współgospodarzami tego miejsca, obradując wspólnie z organizatorami w ramach Rady Doradczej, czy podejmując pracę w charakterze porządkowych, technicznych, recenzentów, obsługi widza itd.
Sposobami walki z defaworyzacją i wykluczeniem społecznym są narzędzia z zakresu różnych dziedzin sztuki, zwłaszcza metod teatru skupionego na procesie, w którym każda osoba staje się samodzielnym twórcą.
Misją Centrum jest przywracanie osobom osadzonym poczucia sprawczości poprzez realizację programu obejmującego m.in. szkolenia zawodowe i zatrudnienie osadzonych, Radę Doradczą, programy z różnych dziedzin sztuki, kurs dla wychowawców z całej Polski czy Festiwal Sztuki Osadzonych.
Opracowane przez Stowarzyszenie wielotorowe programy nie tylko aktywizują osadzonych oraz wspomagają ich w procesie readaptacji społecznej, lecz także zapewniają wysoki poziom kształcenia dla wychowawców ds. kulturalno-oświatowych. Przede wszystkim zaś umożliwiają wymianę dobrych praktyk na poziomie ogólnopolskim. Projekt Centrum realizowany jest w latach 2022–2023 przez Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan w ramach porozumienia Stowarzyszenia i Zakładu Karnego.
W projekcie wzięło już udział łącznie ponad 200 osób osadzonych. Efekty ich pracy będziecie mogli zobaczyć na Festiwalu Sztuki Osadzonych, który odbędzie się w Krzywańcu w dniach 28-29 października.
Obecnie odbywają się:
Jesteśmy niezwykle dumne, że Centrum zyskuje uznanie:
Przegląd Sztuki Więziennej w Sztumie, 2023 rok
„Osadzeni z Krzywańca przygotowali spektakl poświęcony problematyce władzy i jej wpływu na postępowanie człowieka, spektakl będący widowiskiem intrygującym, pełnym ciekawych rozwiązań artystycznych oraz licznych odwołań do tekstów literackich, w tym także do klasyki literatury (Szekspir). Równie interesujące dzieło zaproponowała grupa żeńska z Krzywańca, przenosząc widza na „drugą stronę snu”, sięgając po bliską osadzonym tematykę dobra i zła oraz winy i kary”.
𝐍𝐚𝐠𝐫𝐨𝐝𝐚 𝐢𝐦. 𝐇𝐚𝐥𝐢𝐧𝐲 𝐌𝐚𝐜𝐡𝐮𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣 𝟐𝟎𝟐𝟑
dla Agnieszki Bresler i Iwony Koneckiej z Kolektywu Kobietostan:
Organizator: Teatr Ochoty
Krótki film o współpracy Kolektywu Kobietostan z Zakładem Karnym w Krzywańcu:
Reportaż Urszuli Andruszko z rozmów z uczestni(cz)kami i projektu:
Tych z Was, których nie było z nami i tych, którzy chcą powspominać zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z wydarzenia autorstwa Justyny Żądło.
Projekt realizowany z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
© 2022 Kobietostan | Strona stworzona w ramach projektu atwi | Wykonanie: MOLIBDEX