Pierwsze dwa miesiące projektu poświęciłyśmy na pogłębienie diagnozy zasobów i potrzeb zwracając uwagę na Zakład Karny, ale przede wszystkim osoby osadzone i ich potrzeby i potencjały.
Przeprowadziłyśmy pogłębione wywiady indywidualne z sześcioma wychowawcami oraz spotkałyśmy się po raz kolejny z dyrekcją więzienia.
Przeprowadziłyśmy ankietę wśród osadzonych dotyczącą ich potencjałów i potrzeb oraz trzy warsztaty badawcze wśród osób potencjalnie zainteresowanych udziałem w naszych programach. Pytania badawcze i dobór metod konsultować będziemy z ewaluatorką projektu oraz kuratorami Stowarzyszenia Frontis.
Koncepcja i przeprowadzenie diagnozy:
Iwona Konecka
Wsparcie:
Agnieszka Bresler
Powołałyśmy Radę Doradczą, która składa się z osób reprezentujących wszystkie grupy artystyczne (grupy każdorazowo wybierają swojego reprezentanta lub reprezentantkę), dwóch wychowawczyń oraz kuratorki sądowej. Rada spotyka się co cztery miesiące.
Rada Doradcza to ciało złożone z równouprawnionych głosów, które dają zespołowi projektu rzetelną informację zwrotną i ocenę realizowanych w ramach projektu działań oraz współdecyduje o planach w ramach Centrum.
Koordynatorki projektu oraz zewnętrzna ewaluatorka uczestniczą w dyskusjach Rady, co pozwala na stworzenie warunków równego dialogu i współpracy.
Facylitacja spotkań:
Agnieszka Bresler, Iwona Konecka
Ewaluatorka poprzez cykliczne wizyty (co 4 miesiące) dokonuje bieżącej obserwacji przebiegu projektu i przygotuje raporty: częściowy oraz końcowy.
Dobrze zaplanowana i poprowadzona ewaluacja jest konieczna do usprawnienia i zabezpieczenia przebiegu projektu. Stały monitoring ewaluatorki pozwala na szybsze wykrywanie błędów i bieżące rozwiązywanie problemów, uniknięcie rażących zaniechań, a także przyczynia się do merytorycznego rozwoju działań.
Pomoże również na koniec projektu zebrać skuteczne metody i dobre praktyki w formie publikacji internetowej dla osób zainteresowanych tematem z całej Polski.
Zapraszamy do lektury publikacji podsumowującej badanie: „Centrum Sztuki Osadzonych – głosy”.
Prowadzenie procesu ewaluacyjnego:
dr. Magdalena Hasiuk
❝ W przestrzeni zakładu karnego, sztuka może być przestrzenią praktykowania wolności, która jednocześnie nie narusza zasad funkcjonowania, bezpieczeństwa jednostki i osób tu przebywających, a pozwala uczestnikom i uczestniczkom:
– praktykować wolność,
– podejmować decyzje
– brać odpowiedzialność … ❝.
Tymi słowami Iwona Konecka rozpoczęła panel dyskusyjny o resocjalizacji poprzez sztukę, który odbył się drugiego dnia Festiwalu Sztuki Osadzonych w Zakładzie Karnym w Krzywańcu.
Z przyjemnością dzielimy się z Wami nagraniem z dyskusji.
Panel poprowadziła:
dr Magdalena Hasiuk (Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk)
Paneliści i panelistki:
Agnieszka Bresler i Iwona Konecka (artystki teatralne prowadzące CSO) | mjr Ewa Igiel (Zakład Karny w Krzywańcu) | mjr Wojciech Brzoska (poeta i muzyk, wieloletni wychowawca AŚ Katowice) | dr hab. Przemysław Piotrowski i dr Stefan Florek (Katedra Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego)
______________________________________________
Panel dofinansowano z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy – finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz ze środków programu Kreatywna Europa.
© 2022 Kobietostan | Strona stworzona w ramach projektu atwi | Wykonanie: MOLIBDEX