Spektakl Kolektywu Kobietostan jest artystyczną próbą skupienia polifonii głosów niesłyszalnych w głosie jednej aktorki – reprezentantki społecznego sumienia. Głos-aktorka, niczym przewodniczka chóru w tragedii greckiej, staje się komentatorką życia i wyśpiewuje pieśń o zbiorowej tęsknocie za lepszym światem. Jest nauczycielką mówienia dla nieumiejących mówić, dla niemających miejsca w społeczeństwie, dla zbiorowości kobiecego wykluczenia. Na scenie wykreowane zostaje utopijne państwo, funkcjonujące w alternatywnej rzeczywistości, czyli tytułowy Kobietostan – miejsce wyśnione, w którym prawo ustanawiają kobiety. W tej przestrzeni aktorka, królowa-matka Kobietostanu, która nosi w sobie wszystkie niewypowiedziane historie, bierze odpowiedzialność za wydanie ich na świat, za nadanie im znaczenia.
Tekst spektaklu powstał w oparciu o rozmowy z kobietami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz Fundacji Opieka i Troska, prowadzone przez Agnieszkę Bresler od roku 2016 w ramach projektu Kobietostan. Projekt ten wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych, propagując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną.
Inspirowany ich opowieściami i refleksjami spektakl jest zbiorowym manifestem kobiet, opowiada, cytując liczne pochlebne recenzje, „historie osobistych tragedii rozgrywających się za zamkniętymi drzwiami domów, historie codziennych tragedii i opresji wpisanych w struktury społeczne” (dr Magdalena Hasiuk, Instytut Sztuki PAN), jest „wezwaniem do buntu, apelem o zmianę sytuacji kobiet” (Magdalena Piekarska, Gazeta Wyborcza) czy wreszcie „porządną lekcją życia, pięknie opowiedzianą” (Małgorzata Matuszewska, Gazeta Wrocławska).
Za spektakle Kobietostan. Chór na jedną aktorkę oraz zrealizowaną z kobietami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Krzywańcu Marię K. Agnieszka Bresler była w 2019 nominowana do prestiżowej nagrody kulturalnej WARTO Gazety Wyborczej.
Spektakl był do tej pory prezentowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego i Imparcie we Wrocławiu, Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, Instytucie Teatralnym w Warszawie, Scenie Roboczej w Poznaniu, Wiosce Teatralnej w Węgajtach, na Festiwalu Dolnośląskich Teatrów Offowych Zwrot i na 28. Międzynarodowym Festiwalu Divadlo w Czechach.
Nagranie wersji online spektaklu zrealizowane zostało w marcu 2021 roku w ramach programu [off].REC Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Reżyseria realizacji filmowej: Iwona Konecka
Kamery: Krzysztof Jaworski (Endorfina Artmedia), Mateusz Zamaro (Endorfina Artmedia)
Światła: Wojciech Maniewski
Dźwięk: Szymon Tomczyk
Montaż: Agnieszka Bresler, Maciej Mądry
Spektakl zrealizowano dzięki rezydencji artystycznej w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.
SPEKTAKL KOLEKTYWU KOBIETOSTAN
Wykonanie: Agnieszka Bresler
Reżyseria: Joanna Lewicka
Dramaturgia: Magdalena Mróz
Wideo: Maria Porzyc
Scenografia: El Bruzda
Portrety Kobiet: Paulina Anna Galanciak, Magdalena Mądra
Premiera: 8 marca 2018, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
Czas trwania: 60 minut
© 2022 Kobietostan | Strona stworzona w ramach projektu atwi | Wykonanie: MOLIBDEX