EN

PRZYGODY PĘDRKA WYRZUTKA

W lipcu 2020 roku w Zakładzie Karnym w Krzywańcu po raz drugi odbył się niezwykły projekt realizowany w ramach programu Lato w teatrze: osadzone kobiety mogły wziąć udział w wyjątkowym procesie twórczym nastawionym na odbudowę i wzmocnienie relacji ze swoimi dziećmi. Z uwagi na pandemię COVID-19 wypracowano specjalną formułę korespondencyjno-objazdową. 

Pierwszego dnia dzieci uczestniczących w projekcie kobiet otrzymały pocztą paczki z mapami kreatywnych zadań i materiałami do pracy na pełne dwa tygodnie, podczas których pozostawały w codziennym kontakcie z prowadzącymi i mamami. Dodatkowo młodzi uczestnicy każdego dnia otrzymywali realizowane przez prowadzących wspólnie z matkami na terenie Zakładu Karnego kolejne odcinki słuchowiska o przygodach Pędrka oraz wideo-wiadomości od mam. W drugim tygodniu ekipa prowadzących odwiedziła każde dziecko w domu, by kręcić teledysk do stworzonej w ramach kreatywnych zadań piosenki i zbierać prace plastyczne dzieci. Scalone ze sobą elementy utworzyły rzeźbę Pędrka, którą postawiono i uroczyście odsłonięto na zakończenie projektu na dziedzińcu Zakładu Karnego w Krzywańcu. 

Był to również moment premiery teledysku i piosenki KIM JESTEM, do której zwrotki układały i rapowały dzieci, a refren – mamy. Książką, która pomogła zbudować prowadzącym ten pomost, były Przygody Pędrka Wyrzutka Stefana Themersona – bajkowa opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i o społecznym przyzwoleniu na odmienność. W projekcie obok kobiet obecnie odsiadujących wyroki pozbawienia wolności udział wzięły również przebywające już na wolności uczestniczki ubiegłorocznego projektu wraz ze swoimi dziećmi. W ten sposób powstał zespół stworzony ponad podziałami i wykluczeniem.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu programu Lato w teatrze, prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REALIZATORZY:

Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan we współpracy z Zakładem Karnym w Krzywańcu

PROWADZĄCY: 

Agnieszka Bresler, Jakub Drzastwa, Iwona Konecka, Magdalena Mróz

Film i teledysk: Michał Kacprzak
Opieka i koordynacja ze strony Zakładu Karnego: kpt. Ewa Igiel