W kolejnym projekcie Kobietostan/Ofelie chciałyśmy głośno wyrazić naszą niezgodę na marginalizację społeczną kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną. Tym razem dotarłyśmy do kobiet osadzonych na oddziale żeńskim Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu. Chciałyśmy je bezpośrednio usłyszeć, wzmocnić ich głosy i puścić je dalej w świat, aby dotarły jak najdalej i trafiły jak najgłębiej. W trakcie warsztatów dzieliłyśmy się z uczestniczkami różnorodnymi działaniami rozwijającymi kreatywność, jak teatr, plastyka, fotografia, film i literatura. Z tego etapu projektu powstał film dokumentalny zrealizowany przez Mirę Boczniowicz oraz zdjęcia Pauliny Anny Galanciak, w których uchwyciła kolektywną i osobistą pracę każdej z uczestniczek.
Pełne inspiracji i czując niedosyt po pierwszym półroczu projektu, skierowałyśmy się do wrocławskiego Centrum Praw Kobiet. Tam przez dwa miesiące spotykałyśmy się w międzypokoleniowym kobiecym gronie i wspólnie odkrywałyśmy swoje głosy, talenty i pomysły. Mierzyłyśmy się także z postacią szekspirowskiej Ofelii. Analizując jej pozorną słabość i kruchość, tropiłyśmy przyczyny własnych słabości i poszukiwałyśmy sposobów, by przekuć je w siłę. Odnajdując siłę Ofelii, odnalazłyśmy własną. Posiłkując się Szekspirem oraz współczesnymi interpretacjami jego dramatu, zwłaszcza rewolucyjną Ofelią argentyńskiej badaczki szekspirowskich postaci Lucii Sander, przepisałyśmy tę znaną wszystkim historię na nowo. Każda z uczestniczek poszukiwała w sobie Ofelii silnej, jej głosu, słów, obrazu i ekspresji. I tym razem proces wspierały Mira Boczniowicz i Paulina Anna Galanciak, których filmowe i fotograficzne portrety Ofelii stały się ważnym elementem warsztatowego pokazu podsumowującego cały projekt.
Pokaz pracy twórczej był prawdziwą demonstracją nowo odnalezionej siły w każdej z uczestniczek warsztatów. Mocne, niekiedy wzruszające interpretacje listów do Ofelii, poruszyły wielu z Was, widzów i widzek pokazu podsumowującego intensywną pracę twórczej. W atmosferze kobiecego wsparcia i siostrzeństwa Ofelie odnalazły w sobie nie tylko sceniczną odwagę i wiarę we własne możliwości ale też – wspólnotę, która pozwoliła im spojrzeć na własną płeć z zupełnie nowej perspektywy.
Nasza praca z tą grupą warsztatową przerodziła się w dłuższy projekt, zwieńczony produkcją teatralną pt. OFELIE.
Projekt zrealizowałyśmy dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław.
REALIZATORZY:
Stowarzyszenie Kultura Oświata Teatr i Kolektyw Kobietostan we współpracy z Zakładem Karnym Nr 1 we Wrocławiu i Fundacją Centrum Praw Kobiet
PROWADZĄCE:
Agnieszka Bresler, Anna Skubik
Filmy: Mira Boczniowicz
Portrety: Paulina Anna Galanciak
© 2022 Kobietostan | Strona stworzona w ramach projektu atwi | Wykonanie: MOLIBDEX