PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

W swoich działaniach zawsze staramy się uważnie słuchać osób uczestniczących, wychodzić naprzeciw ich potrzebom i w miarę naszych możliwości spełniać marzenia, choćby te najmniejsze. Z tej uważności i pragnienia kreowania wspólnych, twórczych przestrzeni wyrósł projekt Po drugiej stronie lustra zrealizowany w ramach programu Lato w teatrze.

Otworzyłyśmy się w nim na potrzebę dzieci spragnionych kontaktu ze swoimi matkami przebywającymi w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Do działań zaprosiłyśmy również wychowawczynie zatrudnione na terenie zakładu i ich podopiecznych. Zebrała się spora, różnorodna grupa, dla której skonstruowałyśmy przestrzeń do wspólnego tworzenia przez okres dwóch tygodni. Spotkania na terenie przywięziennego kompleksu hotelowego były czasem wypełnionym warsztatami teatralnymi, muzycznymi i plastycznymi. Co najważniejsze, był to czas spędzany wspólnie. Mamy początkowo miały tylko wspierać realizację spektaklu, przygotowując kostiumy i scenografię, szybko jednak w pełni włączyły się w twórcze działania.

Ostatniego dnia projektu 24-osobowy zespół warsztatowy wszedł na teren więzienia „odczarowując” je i nadając mu niecodzienny koloryt. Wnętrze więzienia, jego korytarze, spacerniak i sala widzeń, przekształciły się w przestrzeń teatralną, kipiącą dziecięcą radością, wyobraźnią i energią. Niegościnne miejsce zmieniło się w fantastyczny świat szachów, magicznych postaci i alternatywnej rzeczywistości rodem z książki Alicja po drugiej stronie lustra Lewisa Carrolla. Historia Alicji została przepisana na nowo dziecięcą ręką, przemieniając się w opowieść o sile odwagi i wyobraźni, o odbudowie zerwanych więzi i relacji. W finałowym pokazie uczestniczyli osadzeni i osadzone, pracownicy administracji więziennej, kuratorzy i kuratorki, przedstawiciele lokalnych władz i mediów, ale przede wszystkim rodziny dzieci uczestniczących w projekcie.

Dzięki dzieciom, ich nieskrępowanej wyobraźni i nietuzinkowym pomysłom, udało się przeobrazić surową przestrzeń więzienia w niesamowite bajkowe miejsce. Po raz kolejny przekonałyśmy się, że teatr jest potężnym narzędziem, które potrafi nie tylko przemieniać przestrzeń, lecz także tworzyć i pogłębiać ważne relacje.

Projekt zrealizowałyśmy we współpracy z Fundacją TIFF Collective dzięki dofinansowaniu programu Lato w teatrze, prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REALIZATORZY:

Fundacja TIFF Collective i Kolektyw Kobietostan we współpracy z Zakładem Karnym w Krzywańcu

PROWADZĄCY: 

Agnieszka Bresler, Jakub Drzastwa, Iwona Konecka, Magdalena Mróz

Zdjęcia i filmy: Paulina Anna Galanciak
Współpraca i wsparcie techniczne: Dawid Ilczyszyn, Joanna Nyga, Aleks Sobkowiak
Opieka i koordynacja ze strony Zakładu Karnego: kpt. Ewa Igiel