Grzeczne był projektem teatralnym skierowanym do 22 wychowanek Zakładu Poprawczego w Zawierciu zrealizowanym w sierpniu 2022 roku. Naszymi głównymi celami przy realizacji projektu były przywrócenie głosu, zwiększenie poczucia własnej wartości i pogłębianie świadomości stawiania granic i ich komunikowania.
Tym razem wzięłyśmy na warsztat temat pozostawania grzeczną/(nie)grzeczną – w kontekście samostanowienia, umiejętności stawiania granic, radzenia sobie z emocjami, asertywności oraz poczucia własnej wartości. Kontekstami literackimi, z których korzystałyśmy w trakcie warsztatów oraz pokazu finałowego była przede wszystkim książka Gro Dahle i Svein Nyhus pt. Grzeczna opowiadająca historię Lusi, która „była grzeczna, tak grzeczna, że pewnego dnia zniknęła”, a także fragmenty Kieszonkowego Atlasu Kobiet Sylwii Chutnik.
Na przykładzie bajkowej Lusi wspólnie z uczestniczkami starałyśmy się odpowiedzieć na pytania o to, co znaczy zabierać/odbierać komuś głos, być widocznym/niewidocznym, a także o konsekwencje tych postaw. Historia grzecznej Lusi była dla nas odważną próbą ukazania postaw wielu kobiet, które w procesie socjalizacji podobnie jak Lusia wtopiły się w ścianę i zniknęły, nie mogąc zabrać głosu i zostać usłyszaną.
Pracowałyśmy metodami pedagogiki teatru w czujnym otwarciu na refleksje i propozycje uczestniczek. W naszej wspólnej teatralnej wędrówce dążyłyśmy do wzmacniania uczestniczek poprzez oddanie im dużej przestrzeni decydowania o treści i kształcie artystycznym przedstawienia. Działałyśmy możliwe najmniej hierarchicznie w oparciu o osobiste potencjały i konsensus wypracowany w grupie. W budowaniu wspólnego zaufania i bliskości pomagały nam wspólne rozmowy, którymi zaczynałyśmy i kończyłyśmy każdy dzień warsztatowy.
W pierwszym tygodniu warsztatowym zaprosiłyśmy uczestniczki na zajęcia teatralne uruchamiające proces budowania zespołowości. Na tym etapie powstały ich autorskie teksty i gesty oraz etiudy wykorzystane później w pokazie finałowym. Na kolejnym psychologicznym bloku warsztatowym uczestniczki zdobywały wiedzę z zakresu komunikowania potrzeb, stosowania języka bez przemocy, stawiania granic oraz wyrażania złości. Dopełnieniem tego tygodnia pracy był warsztat plastyczny, na którym powstała koncepcja kostiumu „Grzecznej” uszytego przez uczestniczki i prowadzącą zajęcia.
W drugim tygodniu wspólnie tworzyłyśmy choreografię, wybijałyśmy rytm, tańczyłyśmy hakę, śpiewałyśmy i rapowałyśmy oraz realizowałyśmy ułożoną wcześniej linię dramaturgiczną pokazu finałowego.
Oficjalnym zakończeniem projektu był pokaz plenerowy spektaklu Grzeczne na terenie placówki. Był on swoistą wędrówką, w której uczestniczki głośno wyrażały siebie, zabierały głos, tańczyły taniec wojowniczki, śpiewały napisane przez siebie teksty, przedzierały materiałową ścianę, wykrzykując swoje imię. Zwieńczeniem projektu był wspólny poczęstunek z ciastami upieczonymi przez uczestniczki oraz wystawa ich prac plastycznych.
REALIZATORZY:
Kolektyw Kobietostan we współpracy z Zakładem Poprawczym i Schroniskiem dla Nieletnich w Zawierciu
Termin warsztatów: 15-28 sierpnia 2022
Termin i miejsce pokazu: 27 sierpnia, godz. 18:00, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Zawierciu
Projekt zrealizowano w ramach Lata w teatrze, programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
PROWADZĄCE:
warsztaty teatralne i reżyseria spektaklu: Agnieszka Bresler
warsztaty literackie i scenariusz: Martyna Dębowska warsztaty taneczno-muzyczne, choreografia i aranżacje muzyczne: Iwona Konecka
warsztaty plastyczne, kostiumy i scenografia: Anna Skubik warsztaty psychologiczne, transparenty i wystawa: Ula Andruszko dokumentacja foto-video: Magdalena Mróz
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 15. edycji programu dofinansowanie otrzymało 69 ośrodków z całej Polski – 25 organizacji pozarządowych i 44 samorządowe instytucje kultury.
Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.
Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej informacji na temat programu na: www.latowteatrze.pl, www.facebook.com/programLatowteatrze
W ramach modułu LATO W TEATRZE+
Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo + Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie Dom Kultury w Strzelnie + Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie
Fundacja „Teatr Latarnia” + Gminne Centrum Kultury w Gródku
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Centrum Kultury i Sportu w Osieku
W ramach modułu LATO W TEATRZE
Babiogórskie Centrum Kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Centrum Kultury i Biblioteka Miejska im. F Chruściela w Ornecie, Dom Kultury „Praga” w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Fundacja Czwarty Wymiar, Fundacja Ditero, Fundacja Fala Nowej Kultury, Fundacja hydro-polis, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja Krajobrazy, Fundacja Plenerownia, Fundacja „Pracownia Inspiracji Społecznych”, Fundacja Przepływy, Fundacja Rozwoju i Promocji Kultury „VIA CULTURAE”, Fundacja „Teatr Układ Formalny”, Fundacja „W TO MI GRAJ”, Fundacja Zamek Bełżyce, Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie, Gminny Klub Kultury w Karnicach, Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Gminny Ośrodek Kultury w Mełgwi, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Goleniowski Dom Kultury, Kieleckie Centrum Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich „Urzeczanki” we wsi Coniew, Krakowskie Forum Kultury, Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, Miejski Dom Kultury w Bełżycach, Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku, Miejskie Centrum Kultury w Piaskach, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności w Szklarskiej Porębie, Miejsko-Gminny Dom Kultury w Otmuchowie, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr, Nałęczowski Ośrodek Kultury, Ośrodek Teatralny Kana, Radziejowski Dom Kultury, Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Staszowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan, Stowarzyszenie „Kulturalna Partyzantka”, Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice, Stowarzyszenie Otwarty Śląsk, Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska, Stowarzyszenie Smak Przygody, Stowarzyszenie Teatr Nowy, Suwalski Ośrodek Kultury, Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Teatr Mały Tychy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Przypadków Feralnych, Teatr Rampa „na Targówku”, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim
© 2022 Kobietostan | Strona stworzona w ramach projektu atwi | Wykonanie: MOLIBDEX