Teatr – przestrzeń spotkania jest projektem teatralno-warsztatowym, który rozpoczęłyśmy w 2022 roku. Projekt skierowany jest przede wszystkim do społeczności Wrocławia, bo właśnie tu, w naszym mieście, chcemy prezentować autorskie spektakle i właśnie tu, spotykać się z Wami, naszymi widzkami i widzami. Nasze spektakle pozwalają usłyszeć to, co przemilczane lub uciszane, zobaczyć to, co niedostępne lub celowo ukryte, dlatego są tak niezmiernie ważne, a my staramy się, aby docierały do jak najszerszego grona odbiorczyń i odbiorców. Ponadto wierzymy, że w każdym z Was tkwi potencjał, który tylko czeka na wyzwolenie, dlatego w ramach projektu co roku zapraszamy Was na bezpłatne twórcze warsztaty rozwojowe dla kobiet, otwierające na nowe doświadczenia pracy teatralnej z ciałem i głosem. Ponieważ żyjemy w tym mieście, jesteśmy nim przesiąknięte i uwrażliwione na głosy jego mieszkanek i mieszkańców, staramy się na bieżąco reagować na Wasze potrzeby i wychodzić naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Z tego właśnie zrodziła się linia programowa projektu Teatr-przestrzeń spotkania.
Podczas pierwszej edycji projektu w 2022 roku wraz z nami udałyście i udaliście się w podróż do wykreowanych przez nas światów trzech spektakli: Chłopaki. Prawo głosu, OFELIE oraz Kobietostan. Chór na jedną aktorkę.
Już na pierwszym z nich Chłopaki. Prawo głosu przekonałyśmy się, że jesteśmy ważnym i potrzebnym głosem w przestrzeni publicznej i artystycznej, a Wasze zainteresowanie wszystkimi czterema odsłonami spektaklu, utwierdziło nas w celowości naszej misji. Po jednym ze spektakli spotkałyśmy się z Wami aby porozmawiać o tematyce poruszanej w Chłopakach i przybliżyć Wam proces powstawania spektaklu.
Spektakl OFELIE zrealizowałyśmy w bardzo ważnym miejscu na mapie Wrocławia, a mianowicie w MiserArt – strefie kreatywnej w labiryncie wykluczenia. I tym razem spotkałyśmy się z wielkim zainteresowaniem, a co najważniejsze, udało nam się dotrzeć do osób z obszarów zagrożonych wykluczeniem społecznym, na których najbardziej nam zależy. Dzięki dodatkowym napisom w języku ukraińskim, spektakl był czytelny również dla osób ukraińskojęzycznych. Ponieważ teatr jest dla nas miejscem spotkania, po jednej z prezentacji spektaklu nie mogło zabraknąć moderowanej dyskusji, która pozwoliła na przeanalizowanie i podsumowanie wraz z Wami całego procesu twórczego OFELII.
Zwieńczeniem części teatralnej projektu w 2022 roku był spektakl Kobietostan. Chór na jedną aktorkę i następujący po nim panel dyskusyjny „Jak przeciwdziałać przemocy ze względu na płeć” zorganizowany we współpracy z Centrum Praw Kobiet oraz Fundacją HerStory. Zaproszone panelistki Natalia Borysewicz i Lena Bielska wraz z nami rozmawiały o wzorcach socjalizacyjnych, o przemocy w aspektach prawnym i psychologicznym, o narzędziach i metodach przeciwdziałania przemocy, również za pośrednictwem sztuki. Dzięki Wam udało się nawiązać żywą i pouczającą dyskusję. Spektakl, jak i debata doskonale wpisały się w międzynarodową kampanię 16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.
Kolejnym filarem naszego projektu w 2022 roku był cykl bezpłatnych warsztatów rozwojowych dla kobiet pragnących wzmocnić swoje zasoby i zainteresowanych teatralną pracą twórczą. Był to wspaniały i kreatywny czas dla nas oraz dla Was, o czym poświadczyłyście, z zapałem angażując się w przygotowane warsztaty i wyrażając zainteresowanie udziałem w cyklicznych spotkaniach. Na oddzielnych warsztatach spotkałyśmy się również z kobietami-uchodźczyniami z Ukrainy oraz z grupą kobiet, które odpowiedziały na nasze zaproszenie. Na ostatnim etapie tej części projektu przygotowałyśmy spotkanie dla osób zajmujących się edukacją teatralną i działaniami społecznymi, na którym podzieliłyśmy się naszymi doświadczeniami z działań sztuki społecznie zaangażowanej oraz sposobów wykorzystania teatru jako sposobu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Projekt spotkał się z niebywałym zainteresowaniem i każdy z jego elementów żywo rezonował w każdej i w każdym z Was. Żywimy szczerą nadzieję, że stałyście i staliście się częścią powiększającej się grupy lokalnej społeczności, zainteresowanej naszą działalnością artystyczną oraz teatrem społecznie zaangażowanym.
Rok 2023 był naszą odpowiedzą na wszystkie dotąd zaobserwowane i zasłyszane potrzeby mieszkanek i mieszkańców Wrocławia. Był również rokiem silnego rozwoju i nawiązywania nowych współprac. Zaprosiłyśmy Was na cykl twórczych warsztatów artystyczno-rozwojowych dla kobiet, który od marca do listopada realizowałyśmy w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy. Cotygodniowe spotkania przyczyniły się do wzmocnienia w Was, uczestniczkach procesu, poczucia własnej wartości, rozbudziły Waszą kreatywność pisarską i ruchową, pozwoliły na zwiększenie świadomości własnego ciała, przyczyniły się do nieskrępowanego i otwartego wyrażania siebie oraz posiliły kompetencje społeczne. Udział w dłuższym procesie warsztatowym pozwolił nam na zbudowanie silnej, wspierającej grupy siostrzeńskiej oraz zaowocował wspaniałym pokazem finałowym Nowy wspaniały bunt we wrocławskim Firleju – Ośrodku Działań Artystycznych. Pokaz spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a żywy dialog z Wami, zgromadzoną publicznością, był niezmiernie ważny dla wszystkich współtwórczyń. Niektóre z występujących po raz pierwszy miały okazję otwartego wyrażenia siebie przed publicznością i co najważniejsze, ugruntowały w sobie przekonanie, że są sprawcze, kreatywne i zdolne do współtworzenia nowej rzeczywistości.
Ważnym elementem zeszłorocznej edycji były prezentacje naszych autorskich spektakli: Chłopaki. Prawo głosu oraz Kobietostan. Chór na jedną aktorkę. Pierwszy z nich zaprezentowałyśmy we wrocławskim CRK – Centrum Reanimacji Kultury, które było dla nas nową przestrzenią, niezwykłym wyzwaniem i wspaniałym przeżyciem. I tym razem spektakl poruszył Was głęboko, czemu daliście wyraz podczas spotkania wieńczącego spektakl. Był to bardzo intensywny dialog, pełen wnikliwych i interesujących pytań oraz odpowiedzi przybliżających tematykę poruszaną w performance oraz cały proces jego powstawania.
Pokaz spektaklu Kobietostan. Chór na jedną aktorkę organizowany wspólnie ze Strefą Kultury Wrocław również spotkał się z dużym zainteresowaniem przyciągając do Firleja naszą stałą oraz nową publiczność. Spektakl-manifest będący wynikiem bezpośredniej pracy z kobietami zamieszkującymi zakłady karne, schroniska dla bezdomnych kobiet oraz domy samopomocy prowadzonej przez Agnieszkę Bresler w latach 2016-2017, jest wciąż bardzo ważną pozycją na mapie oferty kulturalnej Wrocławia.
Rok 2023 pozwolił nam na nawiązanie nowych partnerstw, pogłębił relacje z dotychczasowymi partnerami projektu. Dzięki niemu dotarłyśmy do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wzmocniłyśmy więź z lokalną społecznością i nawiązałyśmy nową sieć kontaktów.
Żywe zainteresowanie wszystkimi spektaklami, cyklem warsztatów rozwojowych dla kobiet oraz deklaracje uczestniczek zeszłorocznej edycji projektu, pragnących pogłębić proces twórczy w roku bieżącym, utwierdziły nas w przekonaniu o potrzebie kontynuacji naszych działań na terenie Wrocławia. Dlatego i w 2024 roku zaprosiłyśmy Was do wniknięcia w świat dokumentalnego performance’u Chłopaki. Prawo głosu, gdzie podejmujemy temat wykluczenia społecznego oraz spotkałyśmy się z Wami 16 czerwca w Firleju na premierowym pokazie Nowego wspaniałego buntu, w ramach którego wraz z uczestniczkami zeszłorocznego procesu twórczego pogłębiłyśmy poszukiwania nowych form buntu. Kontynuacja wspólnej pracy, wzmocnienie jej i rozbudowanie stało się się inspiracją dla innych kobiet do zabierania głosu, wyrażania siebie oraz otwartego podnoszenia ważnych tematów. Pokaz w dniu 13 października odbędzie się w siedzibie naszego nowego partnera OPT – Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu, tutaj również realizujemy premierę naszego nowego spektaklu “Sołtyski” w dniu 11 września oraz próby do spektakli i spotkania zespołu.
Dziękujemy za kreatywne spotkania i rozmowy z Wami. Są dla nas rezerwuarem niewyczerpanego potencjału i źródłem ogromnej mocy twórczej oraz impulsem do dalszych działań.
W latach 2022–2024 projekt realizujemy dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.
PARTNERZY:
W 2022 roku projekt zrealizowałyśmy we współpracy z Fundacją Centrum Praw Kobiet – Oddział we Wrocławiu, Impartem, MisertArt, Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, Fundacją HerStory oraz Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3.
W 2023 roku projekt realizowałyśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol i Partnerzy, Firlejem i Strefą Kultury Wrocław, Centrum Reanimacji Kultury, Fundacją HerStory oraz Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3.
W 2024 roku projekt realizujemy we współpracy z OPT – Ośrodkiem Postaw Twórczych, Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3.
PROWADZĄCE:
Edycja 2022: Agnieszka Bresler, Iwona Konecka, Martyna Dębowska
Współpraca: Urszula Andruszko, Weronika Fibich, Anna Skubik
Edycja 2023: Agnieszka Bresler, Iwona Konecka, Martyna Dębowska
Współpraca: Weronika Fibich, Joanna Kondak, Joanna Wysoczańska
Edycja 2024: Agnieszka Bresler, Iwona Konecka
© 2022 Kobietostan | Strona stworzona w ramach projektu atwi | Wykonanie: MOLIBDEX