EN

TEATR – PRZESTRZEŃ SPOTKANIA

Teatr – przestrzeń spotkania” jest projektem teatralno-warsztatowym, który rozpoczęłyśmy w 2022 roku. Przede wszystkim chciałyśmy pokazać we Wrocławiu spektakle, które, choć doceniane w całej Polsce, rzadko mogłyście i mogliście oglądać tu na miejscu. Ponadto zapragnęłyśmy spotkać się z Wami i nawiązać żywy dialog. Oprócz spektakli przygotowałyśmy cykl warsztatów dla kobiet oraz osób zajmujących się edukacją teatralną lub pracą społeczną. Zgodnie z naszą misją docierałyśmy też do obszarów społecznego wykluczenia, pracując m.in. z kobietami-uchodźczyniami.

W 2022 roku wraz z nami udałyście i udaliście się w podróż do wykreowanych przez nas światów trzech spektakli: „Chłopaki. Prawo głosu”, „Ofelie” oraz „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę”.

Już na pierwszym z nich „Chłopaki. Prawo głosu” przekonałyśmy się, że jesteśmy ważnym i potrzebnym głosem w przestrzeni publicznej i artystycznej, a Wasze zainteresowanie wszystkimi czterema odsłonami spektaklu, utwierdziło nas w celowości naszej misji. Po jednym ze spektakli spotkałyśmy się z Wami aby porozmawiać o tematyce poruszanej w „Chłopakach” i przybliżyć Wam proces powstawania spektaklu.

Kolejny spektakl „Ofelie” zrealizowałyśmy w bardzo ważnym miejscu na mapie Wrocławia, a mianowicie w MiserArt – strefie kreatywnej w labiryncie wykluczenia. I tym razem spotkałyśmy się z wielkim zainteresowaniem, a co najważniejsze, udało nam się dotrzeć do osób z obszarów zagrożonych wykluczeniem społecznym, na których najbardziej nam zależy. Dzięki dodatkowym napisom w języku ukraińskim, spektakl był czytelny również dla osób ukraińskojęzycznych. Ponieważ teatr jest dla nas miejscem spotkania, po jednej z prezentacji spektaklu nie mogło zabraknąć moderowanej dyskusji, która pozwoliła na przeanalizowanie i podsumowanie wraz z Wami całego procesu twórczego „Ofelii”.

Zwieńczeniem części teatralnej projektu w 2022 roku był spektakl „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” i następujący po nim panel dyskusyjny „Jak przeciwdziałać przemocy ze względu na płeć” zorganizowany we współpracy z Centrum Praw Kobiet oraz Fundacją HerStory. Zaproszone panelistki Natalia Borysewicz i Lena Bielska wraz z Agnieszką Bresler rozmawiały o wzorcach socjalizacyjnych, o przemocy w aspektach prawnym i psychologicznym. Nasz głos dotyczył zwłaszcza wypracowanych metod przeciwdziałania przemocy poprzez sztukę. Dzięki Wam udało się nawiązać żywą i pouczającą dyskusję. Spektakl, jak i debata doskonale wpisały się w międzynarodową kampanię 16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.

Kolejnym filarem naszego projektu w zeszłym roku był cykl bezpłatnych warsztatów rozwojowych dla kobiet pragnących wzmocnić swoje zasoby i zainteresowanych teatralną pracą twórczą. Był to wspaniały i kreatywny czas dla nas oraz dla Was, o czym poświadczyłyście z zapałem, angażując się w przygotowane warsztaty i wyrażając zainteresowanie udziałem w cyklicznych spotkaniach. Na oddzielnych warsztatach spotkałyśmy się również z kobietami-uchodźczyniami z Ukrainy oraz z grupą zainteresowanych kobiet, które odpowiedziały na nasze zaproszenie. Na ostatnim etapie tej części projektu przygotowałyśmy spotkanie dla osób zajmujących się edukacją teatralną i działaniami społecznymi, na którym podzieliłyśmy się naszymi doświadczeniami z działań w obrębie sztuki społecznie zaangażowanej oraz sposobów wykorzystania teatru jako narzędzia przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

W zeszłym roku zorganizowałyśmy łącznie osiem prezentacji naszych trzech spektakli oraz sześć towarzyszących im warsztatów, jeden panel dyskusyjny „Jak przeciwdziałać przemocy ze względu na płeć” oraz dwukrotnie spotkałyśmy się z Wami po naszych spektaklach. Jesteśmy przekonane, że wszystkie elementy projektu spotkały się z niebywałym zainteresowaniem i żywo rezonowały w każdej i w każdym z Was. Jednocześnie żywimy szczerą nadzieję, że stałyście i staliście się częścią powiększającej się grupy lokalnej społeczności, zainteresowanej naszą działalnością artystyczną oraz teatrem społecznym i tematyką osób z obszarów zagrożonych wykluczeniem społecznym.

2023 rok będzie naszą odpowiedzią na wszystkie dotąd zaobserwowane i zasłyszane potrzeby. W tym roku pragniemy zaprosić Was na cykl warsztatów artystyczno-rozwojowych dla kobiet. Zakładamy, że jego zwieńczeniem będzie wspólny pokaz performatywny podsumowujący całoroczny proces twórczy. Będziecie miały i mieli również okazję ponownego obejrzenia spektakli „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” oraz „Chłopaki. Prawo głosu”. I tym razem liczymy na kreatywne spotkania i rozmowy z Wami, ponieważ wiemy, że są rezerwuarem niewyczerpanego potencjału i źródłem ogromnej mocy twórczej.

 

W latach 2022–2023 projekt realizujemy dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.

PARTNERZY:

Projekt realizuje Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan we współpracy z Fundacją Centrum Praw Kobiet – Oddział we Wrocławiu, Impartem, MisertArt, Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, Fundacją HerStory oraz Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3

PROWADZĄCE: 

Edycja 2022: Agnieszka Bresler, Iwona Konecka, Martyna Dębowska
Współpraca: Urszula Andruszko, Weronika Fibich, Anna Skubik

Edycja 2023: Agnieszka Bresler, Iwona Konecka, Martyna Dębowska