Wielogłos o płci (brzydkiej) był projektem skierowanym do mężczyzn osadzonych, który realizowałyśmy w 2020 r. na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu. Tym razem postanowiłyśmy podjąć dialog z mężczyznami, porozmawiać o sile i znaczeniu (męskiego) głosu, wspólnie zastanowić się nad stereotypami płciowymi i tym jak wpływają one na życie każdego z uczestników.
Praca przy wcześniejszym projekcie Kobietostan uzmysłowiła nam potrzebę i znaczenie feministycznego przesłania nie tylko dla kobiet, ale właśnie dla mężczyzn, zwłaszcza tych społecznie wykluczonych, pozbawionych kontaktu z kobietami, nierzadko sprawców przemocy wobec kobiet. Uświadomiłyśmy sobie, że otwarta i szczera rozmowa o społecznym programowaniu poprzez płeć, o krzywdzących skutkach wychowywania chłopców do roli silnych, twardych i nieugiętych macho oraz znalezienie wspólnej nici porozumienia, są niezwykle ważne zwłaszcza w miejscu, gdzie wrażliwość i empatia są towarem deficytowym.
Rezultatem spotkań były dwa mocne teksty literackie: tekst słuchowiska Wielogłos o płci (brzydkiej) zrealizowany w lipcu 2021 r. prezentowany wielokrotnie za pomocą więziennego ogólnodostępnego radiowęzła oraz tekst dramatyczny pod roboczym tytułem Chłopcy, Piździelce, Nieludzie – czytanie performatywne w formie nagrania filmowego zrealizowane w marcu 2021 r. Kontynuacją projektu była produkcja teatralna Chłopaki. Prawo głosu, która na stałe weszła do naszego repertuaru.
Słuchowisko zdobyło I nagrodę w kategorii TEATR NA CD na 31. Ogólnopolskim i 18. Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie.
Projekt zrealizowałyśmy dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Wrocławia przyznanemu Agnieszce Bresler w 2020 roku.
Wielogłos o płci (brzydkiej) to przedsięwzięcie będące autoanalizą męskości: kim jesteśmy, jacy jesteśmy, jacy powinnyśmy być my mężczyźni we współczesnym świecie – rozważają aktorzy, nie zapominając o rzeczywistości więziennej, w jakiej się znaleźli. W rezultacie powstało interesujące dzieło, w którym uczestnicy słuchowiska odsłaniają swoją wrażliwość, osiągając poprzez współbrzmienie charakterystyczną dla wielogłosu harmonię.
Justyna Czernicka, jurorka Przeglądu
REALIZATORZY:
Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan we współpracy z Zakładem Karnym w Krzywańcu
PROWADZĄCE:
Agnieszka Bresler i Martyna Dębowska
Tekst i reżyseria: Agnieszka Bresler
Dźwięk i montaż: Iwona Konecka
© 2022 Kobietostan | Strona stworzona w ramach projektu atwi | Wykonanie: MOLIBDEX