EN

Agnieszka Bresler

Aktorka, reżyserka, pedagożka teatralna i aktywistka społeczna. W swojej pracy postrzega i wykorzystuje teatr jako narzędzie zmiany społecznej. Absolwentka studiów aktorskich MA Acting na Manchester Metropolitan University w Anglii (prowadzonych we współpracy z wrocławskim Teatrem Pieśń Kozła) oraz kierunku Physical Theatre Practice w Adam Smith College w Szkocji. W latach 2005 – 2011 mieszkała w Glasgow, gdzie zainicjowała i współprowadziła polski zespół teatralny Gappad Theatre, a także współpracowała jako aktorka z takimi teatrami jak National Theatre of Scotland, Teatro La Madrugada czy Romany Theatre Company.

Inicjatorka i prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan. Wieloletnia wice-prezeska wrocławskiej Fundacji Jubilo. Inicjatorka i współtwórczyni wielu projektów kulturalno-społecznych, w tym założycielskiego projektu Kobietostan, Odkluczania Fundacji Jubilo (prowadzonego na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu) czy Centrum Sztuki Osadzonych.

Reżyserka licznych spektakli ze społecznościami, realizowanych w zakładach karnych i poprawczych, z osobami z niepełnosprawnością czy w kryzysie życiowym, prezentowanych i nagradzanych na ogólnopolskich konkursach i przeglądach (m.in. „Maria K.” oraz „Wiera Gra” w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, „2018: Odyseja Człowieczna” oraz „k(Raj)” we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Ostoja ” czy „OFELIE” we współpracy z Centrum Praw Kobiet).

Współtwórczyni i aktorka w spektaklach Kolektywu: „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” (reżyseria Joanna Lewicka) oraz „Chłopaki. Prawo głosu” (reżyseria Weronika Fibich).

Laureatka nagrody Miasta Wrocław 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii Sztuka/Design. Nominowana do nagrody WARTO Gazety Wyborczej za dwie z produkcji Kobietostanu. Stypendystka Prezydenta Wrocławia w dziedzinie teatr. Uhonorowana dyplomami Służby Więziennej i Sądu Okręgowego we Wrocławiu za krzewienie idei resocjalizacji poprzez sztukę