FESTIWAL SZTUKI OSADZONYCH

28-29 PAŹDZIERNIKA 2023, KRZYWANIEC

Od początku 2022 roku prowadzimy w Zakładzie Karnym w Krzywańcu pod Zieloną Górą projekt Centrum Sztuki Osadzonych – a w jego ramach grupy teatralne, muzyczne, literackie i radiowe, zarówno męskie jak i żeńskie. Łącznie przez te półtora roku w naszych działaniach wzięło udział ponad 150 osób osadzonych.
W tym roku rozpoczynamy kolejne działanie obejmujące pracę teatralną z osobami osadzonymi AllHandsOnStage.

W dniach 28–29 października 2023 zapraszamy Państwa na Festiwal Sztuki Osadzonych, podczas którego podsumujemy nasze dwuletnie działania w Zakładzie Karnym i przedstawimy plany na kolejne lata.

Na program złożą się prezentacje prac, premiery dwóch spektakli teatralnych, warsztaty, koncert, panel dyskusyjny o resocjalizacji poprzez sztukę a także spektakle i wystąpienia gościnne.

Centrum przyświeca myśl, że to osoby osadzone same współtworzą to miejsce. Regularnie spotykamy się na zebraniach Rady Doradczej, w której zasiadają reprezentantki i reprezentanci wszystkich grup. Spektakle i inne procesy tworzymy metodami partycypacyjnymi, czerpiąc z pedagogiki teatru, kreatywnego pisania i pracy zespołowej.

W ramach Festiwalu osadzeni będą nie tylko występować w roli artystów ale też współprowadzić warsztaty i zapowiadać spektakle, a także obsługiwać pokazy od strony technicznej dzięki prowadzonemu w ramach Centrum kursowi zawodowemu z techniki oświetlenia. Misją Centrum jest więc przywracanie poczucia sprawczości i samodzielności, oddawanie przestrzeni i głosu, a także wzmacnianie potencjałów a nie deficytów osób osadzonych.

Festiwal będzie również okazją do oficjalnego otwarcia sali widowiskowej Centrum Sztuki Osadzonych wyremontowanej przez Zakład Karny i doposażonej w ramach projektu specjalnie z myślą o działalności twórczej i artystycznej osadzonych.

Zapraszamy Państwa do świętowania tej wyjątkowej okazji wraz z nami – otwarcia drzwi pierwszego ogólnopolskiego ośrodka wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzonego przez osoby osadzone! 

Z przyjemnością podzielimy się też doświadczeniami z realizacji międzynarodowego projektu AllHandsOnStage i opowiemy o naszych dalszych planach.

__________________________
Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt mailowy pod adresem kontakt@kobietostan.pl, w odpowiedzi poinformujemy o procedurach zapisu i wejścia na teren jednostki w dniu wydarzenia.

28 PAŹDZIERNIKA 2023

Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan zaprasza na podsumowanie dwuletniego projektu Centrum Sztuki Osadzonych – pierwszego ogólnopolskiego ośrodka wymiany doświadczeń i rozwoju metod  z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzonego przez osoby odbywające karę pozbawienia wolności.

 

PROGRAM:

11.00–13.00 warsztaty teatralne prowadzone przez Agnieszkę Bresler i Iwonę Konecką w asyście wybranych uczestników grup teatralnych Centrum Sztuki Osadzonych

13.00–14.00 lunch

14.00–15.00 uroczyste otwarcie sali widowiskowej Centrum Sztuki Osadzonych oraz
wystawa prezentująca efekty prac literackich, radiowych i muzycznych prowadzonych w ramach Centrum 

15.00–15.45 premiera spektaklu Sen Rity żeńskiej grupy teatralnej

16.00–16.15 koncert zespołu Sygnatura Akt

16.30–17.00 premiera spektaklu Królowie męskiej grupy teatralnej

17.00–17.30 czas na rozmowy

29 PAŹDZIERNIKA 2023

Refleksja nad rolą teatru w zakresie resocjalizacji oraz profesjonalizacji  osób osadzonych – doświadczenia Polskie i zagraniczne –  w ramach  projektu AllHandsOnStage.

PROGRAM:

10.00–10.30 Twórcza resocjalizacja – wykład prof. Marka Konopczyńskiego 

10.30–11.00 przerwa kawowa

11.00–13.00 panel dyskusyjny dot. resocjalizacji poprzez sztukę 
prowadzenie: dr Magdalena Hasiuk, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk
paneliści i panelistki: Agnieszka Bresler i Iwona Konecka (artystki teatralne prowadzące CSO). mjr Ewa Igiel (Zakład Karny w Krzywańcu, prof. dr hab. Marek Konopczyński (Uniwersytet w Białymstoku), mjr Wojciech Brzoska (poeta i muzyk, wieloletni wychowawca AŚ Katowice), dr hab. Przemysław Piotrowski i dr Stefan Florek (Katedra Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego)

13.00–14.00 lunch

14.00–15.00 prezentacja europejskiego projektu All Hands On Stage – teatr jako narzędzie profesjonalizacji osób osadzonych
prowadzenie: Agnieszka Bresler i Iwona Konecka
z gościnnym udziałem Elisabeth Pless i Finna Cama z Sommerblut Kulturfestival (Niemcy)

15.00 zakończenie Festiwalu

W trakcie wydarzenia będzie możliwość zakupu najnowszej książki Katarzyny Borowskiej Nadzieja skazanych – matka i dziecko w więzieniu

Partnerami projektu są:

  • Zakład Karny w Krzywańcu
  • Dolnośląskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych Frontis
  • Lubuski Teatr w Zielonej Górze
 
Projekt realizowany z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Drugi dzień Festiwalu sfinansowano w ramach projektu AllHandsOnStage – teatr jako narzędzie profesjonalizacji osób osadzonych dofinansowanego ze środków UE oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. 

____________

Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Patronat medialny:

Krótki film o współpracy Kolektywu Kobietostan z Zakładem Karnym w Krzywańcu:

Reportaż Urszuli Andruszko z rozmów z uczestni(cz)kami i projektu:

HISTORIA