Krótki film o współpracy Kolektywu Kobietostan z Zakładem Karnym w Krzywańcu:
Reportaż Urszuli Andruszko z rozmów z uczestni(cz)kami i projektu:
Od początku 2022 roku prowadzimy w Zakładzie Karnym w Krzywańcu pod Zieloną Górą projekt Centrum Sztuki Osadzonych – a w jego ramach grupy teatralne, muzyczne, literackie i radiowe, zarówno męskie jak i żeńskie. Łącznie przez te półtora roku w naszych działaniach wzięło udział ponad 150 osób osadzonych.
W tym roku rozpoczynamy kolejne działanie obejmujące pracę teatralną z osobami osadzonymi AllHandsOnStage.
W dniach 28–29 października 2023 zapraszamy Państwa na Festiwal Sztuki Osadzonych, podczas którego podsumujemy nasze dwuletnie działania w Zakładzie Karnym i przedstawimy plany na kolejne lata.
Na program złożą się prezentacje prac, premiery dwóch spektakli teatralnych, warsztaty, koncert, panel dyskusyjny o resocjalizacji poprzez sztukę a także spektakle i wystąpienia gościnne.
Centrum przyświeca myśl, że to osoby osadzone same współtworzą to miejsce. Regularnie spotykamy się na zebraniach Rady Doradczej, w której zasiadają reprezentantki i reprezentanci wszystkich grup. Spektakle i inne procesy tworzymy metodami partycypacyjnymi, czerpiąc z pedagogiki teatru, kreatywnego pisania i pracy zespołowej.
W ramach Festiwalu osadzeni będą nie tylko występować w roli artystów ale też współprowadzić warsztaty i zapowiadać spektakle, a także obsługiwać pokazy od strony technicznej dzięki prowadzonemu w ramach Centrum kursowi zawodowemu z techniki oświetlenia. Misją Centrum jest więc przywracanie poczucia sprawczości i samodzielności, oddawanie przestrzeni i głosu, a także wzmacnianie potencjałów a nie deficytów osób osadzonych.
Festiwal będzie również okazją do oficjalnego otwarcia sali widowiskowej Centrum Sztuki Osadzonych wyremontowanej przez Zakład Karny i doposażonej w ramach projektu specjalnie z myślą o działalności twórczej i artystycznej osadzonych.
Zapraszamy Państwa do świętowania tej wyjątkowej okazji wraz z nami – otwarcia drzwi pierwszego ogólnopolskiego ośrodka wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzonego przez osoby osadzone!
Z przyjemnością podzielimy się też doświadczeniami z realizacji międzynarodowego projektu AllHandsOnStage i opowiemy o naszych dalszych planach.
__________________________
Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt mailowy pod adresem kontakt@kobietostan.pl, w odpowiedzi poinformujemy o procedurach zapisu i wejścia na teren jednostki w dniu wydarzenia.
Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan zaprasza na podsumowanie dwuletniego projektu Centrum Sztuki Osadzonych – pierwszego ogólnopolskiego ośrodka wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzonego przez osoby odbywające karę pozbawienia wolności.
PROGRAM:
11.00–13.00 warsztaty teatralne prowadzone przez Agnieszkę Bresler i Iwonę Konecką w asyście wybranych uczestników grup teatralnych Centrum Sztuki Osadzonych
13.00–14.00 lunch
14.00–15.00 uroczyste otwarcie sali widowiskowej Centrum Sztuki Osadzonych oraz wystawa prezentująca efekty prac literackich, radiowych i muzycznych prowadzonych w ramach Centrum
15.00–15.45 premiera spektaklu Sen Rity żeńskiej grupy teatralnej
16.00–16.15 koncert zespołu Sygnatura Akt
16.30–17.00 premiera spektaklu Królowie męskiej grupy teatralnej
17.00–17.30 czas na rozmowy
Refleksja nad rolą teatru w zakresie resocjalizacji oraz profesjonalizacji osób osadzonych – doświadczenia Polskie i zagraniczne – w ramach projektu AllHandsOnStage.
PROGRAM:
10.00–10.30 Twórcza resocjalizacja – wykład prof. Marka Konopczyńskiego
10.30–11.00 przerwa kawowa
11.00–13.00 panel dyskusyjny dot. resocjalizacji poprzez sztukę
prowadzenie: dr Magdalena Hasiuk, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk
paneliści i panelistki: Agnieszka Bresler i Iwona Konecka (artystki teatralne prowadzące CSO). mjr Ewa Igiel (Zakład Karny w Krzywańcu, prof. dr hab. Marek Konopczyński (Uniwersytet w Białymstoku), mjr Wojciech Brzoska (poeta i muzyk, wieloletni wychowawca AŚ Katowice), dr hab. Przemysław Piotrowski i dr Stefan Florek (Katedra Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego)
13.00–14.00 lunch
14.00–15.00 prezentacja europejskiego projektu All Hands On Stage – teatr jako narzędzie profesjonalizacji osób osadzonych
prowadzenie: Agnieszka Bresler i Iwona Konecka
z gościnnym udziałem Elisabeth Pless i Finna Cama z Sommerblut Kulturfestival (Niemcy)
15.00 zakończenie Festiwalu
W trakcie wydarzenia będzie możliwość zakupu najnowszej książki Katarzyny Borowskiej Nadzieja skazanych – matka i dziecko w więzieniu
Drugi dzień Festiwalu sfinansowano w ramach projektu AllHandsOnStage – teatr jako narzędzie profesjonalizacji osób osadzonych dofinansowanego ze środków UE oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
____________
Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Patronat medialny:
Krótki film o współpracy Kolektywu Kobietostan z Zakładem Karnym w Krzywańcu:
Reportaż Urszuli Andruszko z rozmów z uczestni(cz)kami i projektu:
© 2022 Kobietostan | Strona stworzona w ramach projektu atwi | Wykonanie: MOLIBDEX